Počas zimných mesiacov a skorej chladnej jari sú pergoly často zanedbávaným miestom. Vonku je zima, tak čo by ste robili pod pergolou? Existuje však niekoľko spôsobov, ako pergolu využiť aj v chladnejšom ročnom období. Skvele poslúži ako relaxačný priestor, ale aj ako miesto pre netradičné zimné grilovanie, zazimovanie kvetín či ako miesto pre klíčenie prvých jarných byliniek a zeleniny.
Ani počas chladných dní sa nemusíte vzdávať svojich obľúbených činností, ako je grilovanie alebo vonkajšie raňajky. Okrem toho môže byť taká pergola užitočná aj pre vašu zeleň alebo deti. Stačí sa len rozhodnúť pre typ bočného krytia. Zvoliť si môžete buď posuvné presklené steny, alebo bočné roletové krytie. O príjemnú teplotu sa postará infravykurovanie.
Obrázok: Ani v zime sa nemusíte vzdať radovánok, ktoré si v lete užívate pod pergolou.
Prekvapte svojich kamarátov a pozvite ich napríklad na januárovú grilovačku. Využiť pritom môžete elektrický gril alebo keramický gril s poklopom. Vďaka možnosti otvorenia zasklených dverí alebo vzdušnosti roliet bude pod pergolou dostatok čerstvého vzduchu, takže sa nemusíte báť, že by ste od grilovania napáchli. Ak máte infražiariče, pri grilovaní v chladnejšom počasí vás zahrejú.
V zime sa na gril najlepšie hodí tučnejšie mäso, ako napríklad bôčik, ale gurmáni nepohrdnú ani zverinou. Zážitkom pre všetkých bude celkom určite grilovaná vianočka s údeným mäsom a s oškvarkami.
Ako upiecť vianočku na grile
Na prípravu slanej vianočky budete potrebovať:
Kysnuté cesto si pripravte v domácej pekárni. Do pekárne dajte múku, soľ, droždie, maslo, celé vajcia a všetko zalejte mliekom. Akonáhle máte cesto hotové, pridajte do neho oškvarky, cibuľku a údené mäso. Cesto rozdeľte na časti a upleťte vianočku. Hornú časť potrite žĺtkom.
Aby sa vám tvar vianočky počas grilovania zachoval, zapichnite do nej na oboch koncoch špajle. Vianočku je najlepšie piecť na pizza kameni v keramickom grile rozpálenom na 200 ° C približne 60 minút.
Obrázok: Doprajte si netradičné zimné grilovanie. Zdroj: sunsystem.cz
Krásnej a sviežej zelene sa nemusíte vzdávať ani v zime. Len si predstavte ten nádherný pohľad cez presklenú stenu obývačky do zimnej záhrady plnej krásnych rastlín. Akoby ani nebola zima. Ak sa rozhodnete presklenú pergolu vykurovať, môžete v nej pestovať tropické rastliny ako orchidey, bromélie, banánovníky alebo pomarančový jazmín. Druhou možnosťou je ponechať pergolu s presklenými stenami bez vykurovania, kde sa bude dobre dariť muškátom, oleandrom, figovníkom alebo eukalyptom.
V zimnej záhrade tiež môžete nechať vyklíčiť bylinky alebo prvú jarnú zeleninu. Vyskúšajte skoré papriky, paradajky, šalát, karfiol, kaleráb alebo reďkovky.
Pergola s presklenými stenami či roletami sa môže stať vaším miestom pokoja a odpočinku. Pred nízkymi teplotami vás ochráni infrakúrenie, ale aj deka alebo teplý televízny vak. Dôležitý je vhodne zvolený nábytok, na ktorom budete odpočívať.
Pod pergolu môžete umiestniť hojdaciu sieť, gauč alebo kreslo. Nezabudnite pritom na dostatok vankúšikov a diek, do ktorých sa môžete zababušiť. Ak si pod strechu nainštalujete osvetlenie, môžete si pohodu užívať aj vo večerných hodinách.
Moderné pracoviská svojim zamestnancom v lete ponúkajú možnosť pracovať v parkoch či na strešných terasách. Pobyt na čerstvom vzduchu totiž okysličuje mozog a ten potom lepšie pracuje. Práce vonku sa nemusíte vzdávať ani v zime. Stačí, keď budete mať pod pergolou pripojenie k elektrine a internetu, a môžete využívať všetky výhody práce vo vonkajšom prostredí.
Obrázok: V zasklenej pergole s elektrinou a internetom môžete bez problémov vybavovať pracovné povinnosti.
Z praktickej stránky môžete lamelovú pergolu využiť aj ako dočasný skladovací priestor. Môžete pod ňu schovať drevo, ktorým si cez zimu prikurujete v krbe, záhradný nábytok, na ktorý by nemalo pršať a snežiť, alebo vonkajší gril či pneumatiky. Gril a pneumatiky nezabudnite prekryť obalom, ktorý ich ochráni pred bočným vetrom, snehom a dažďom.
Vzhľadom k tomu, že dni bývajú v zime príliš krátke, nemajú deti dostatok času, aby sa mohli vyblázniť vonku. Dobrým útočiskom im však môže byť pergola, pod ktorou môžu tvoriť a pritom byť na čerstvom vzduchu. A čím je najlepšie ich zabaviť? Skúste s nimi tvoriť napríklad čarovné obrázky.
Ako sa robí čarovný obrázok
Pripravte si:
Nechajte deti pomaľovať papier hrubou vrstvou voskoviek. Najlepšie je, ak budú maľovať farebné pruhy. Dohliadnite na to, aby vrstva voskovky bola naozaj hrubá. Každý pruh môže dieťa vymaľovať dvakrát.
Akonáhle je celý papier pokrytý voskovkami, pretrite ho čiernym tušom. Ak tuš nechytí na prvýkrát, nechajte ho zaschnúť, napríklad na radiátore (pôjde to rýchlejšie), a na papier naneste druhú vrstvu tušu. Akonáhle je jednoliata čierna vrstva suchá, dajte deťom vypísané pero a nechajte ich na papier kresliť obrázky. Čierna vrstva sa odlúpne, čím sa odkryje farebná vrstva pod ňou.
Ak si blízkosť prírody a čerstvého vzduchu chcete užívať aj v zime, je pre vás ideálna bioklimatická hliníková pergola. Jej prednosťou sú naklápacie lamely, ktoré môžete v prípade potreby úplne uzavrieť. Vznikne tak strecha, ktorá má dobrú nosnosť a odolá aj silnej vrstve snehu.
Ďalšou prednosťou je konštrukcia z hliníka, ktorá je prakticky bezúdržbová. Nevyžaduje žiadne brúsenie či ochranné nátery. Vďaka vysokej odolnosti materiálu a špeciálnej povrchovej úprave sa o ňu nemusíte vôbec starať.
Na lamelové pergoly je možné dodatočne nainštalovať bočné roletové krytie alebo zasklenie.
Vyrába sa zo špeciálnej PVC látky, ktorá je husto tkaná, takže pôsobí ako dokonalá ochrana proti slnku, vetru i dažďu. Navyše vás ochráni pred zvedavými zrakmi susedov bez toho, aby ste prišli o svoj výhľad. Pod pergolou teda bude vždy sucho a príjemne. Nemusíte sa obávať ani zložitého ovládania, pretože je elektrické. Stačí len stlačiť tlačidlo.
Obrázok: Hustá látka zabráni zvedavým pohľadom zvonku.
Bočné zasklenie môže byť pevné, ale aj naklápacie alebo posuvné, takže v lete môžete využiť odkrytie celej strany a v zime naopak pergolu úplne uzavrieť. Vďaka koľajniciam a prepracovanému systému posúvania je manipulácia so stenami jednoduchá.
Priamo na rám pergoly je možné nainštalovať infrakúrenie, ktoré pre ohrev využíva sálanie. Tepelná energia sa prenáša na okolité telesá (napríklad človeka, steny, nábytok), kde sa po dopade premieňa na teplo. Pri dopade na sklo sa infračervené žiarenie z prevažnej väčšiny odrazí späť do miestnosti, takže nedochádza k únikom tepla. Infrakúrenie je teda veľmi úsporné.
Obrázok: Infravykurovanie je možné inštalovať priamo na konštrukciu pergoly.
Na výrobu sa používajú nerezové materiály, vďaka ktorým kúrenie odolá vlhkosti aj chladu. Pred popálením vás ochráni špeciálna izolácia a mriežka z ušľachtilej ocele. Nemusíte sa obávať ani výskytu splodín či CO2, pretože nič z toho infrakúrenie neprodukuje.