Mať vlastnú terasu či záhradu je výhra. Nie každý však má to šťastie vlastniť veľký kus vonkajšej plochy. Aj na malej záhradke či terase si môžete užiť relaxáciu alebo párty s priateľmi. Je len potrebné vedieť, ako na to.
Obrázok: Zariaďovanie malej terasy vyžaduje dôkladné plánovanie.
Skôr, než začnete s vybavovaním a zariaďovaním, popremýšľajte nad tým, na aké účely budete vonkajšie priestory využívať a koľko osôb ich bude obývať. Patríte medzi samotárov alebo máte radi spoločnosť?
Taktiež sa odporúča priestor rozdeliť do niekoľkých zón. Zdá sa vám myšlienka delenia malého priestoru na ešte menšie časti scestná? Verte, že správnym usporiadaním dokážete zväčšiť aj skutočne malú terasku alebo záhradku. Obvyklé je delenie na zóny:
Rozdelenie vytvoríte jednoducho pomocou farieb, svetiel a kobercov či iných druhov podlahových krytín. Pri zariaďovaní zón však dbajte na to, aby malý priestor nevyzeral príliš zahltený.
Hovorí sa, že čím viac zelene dostanete na malý priestor, tým rozľahlejší sa vám bude zdať. Zeleného trávnika sa nemusíte vzdávať ani na terase či balkóne. Stačí na zem položiť umelý trávnik. Vďaka pokroku moderných technológií je umelý trávnik mäkučký, a preto sa vám po ňom bude pohodlne chodiť. Pokojne na ňom môžete i ležať.
Pri malých záhradkách sa odporúča kombinácia pochôdznych materiálov. V miestach, kde bude posedenie, teda obvykle pod pergolou, by mala byť dlažba alebo drevená pokládka z exotických drevín. Ďalej by mal nasledovať trávnik. Vďaka kombinácii materiálov záhradu opticky rozlečníte. Malá záhradka môže byť ohraničená na jednej strane pergolou a na druhej strane napríklad záhradným domčekom. Nezabudnite ani na cestičky. Tie môžu byť vysypané štrkom či jemnými okruhliakmi, alebo ich môžu tvoriť nášľapné kamene. Tak alebo onak, cestičky realizujte až ako posledný krok. Budete mať dostatok času zistiť, kadiaľ najčastejšie chodíte.
V posledných rokoch je v oblasti vonkajšieho zastrešenia najviac trendy bioklimatická pergola. Pre jej výrobu sa používa odolný hliník, ktorý nevyžaduje žiadnu údržbu a je v podstate nezničiteľný. Hliníková konštrukcia môže mať akúkoľvek farbu zo vzorkovníka RAL, ale dostupné je aj prevedenie v drevodekore. Bioklimatickú pergolu tak jednoducho zladíte s farbou fasády, vonkajšieho tienenia alebo napríklad farbou okien a balkónových dverí.
Obrázok: Bioklimatická pergola si nájde miesto aj na malej terase.
Najväčší benefit bioklimatickej pergoly tkvie v možnosti natáčania strešných lamiel. Lamely je možné naklopiť podľa toho, ako svieti slnko. Je možné ich úplne otvoriť alebo zatvoriť. Pri posedení sa teda budete cítiť vždy príjemne. Bioklimatickú pergolou PLACEO môžete umiestniť nielen do veľkej záhrady, ale aj na skutočne malú terasku či záhradku, ktorá má len pár metroch štvorcových. Na záhradky a väčšie terasy je možná inštalácia kompletnej konštrukcie vrátane stojok. Na menšie balkóny a terasy so skromnejšou rozlohou je možná inštalácia natáčacích lamiel do otvoru v zastrešení vonkajších priestorov.
Aby ste malý priestor dokázali aspoň opticky zväčšiť a využiť jeho potenciál, je potrebné sa "pohrať" s vybavením a vertikálnym využitím.
Pri zariaďovaní nábytkom stavte na taký, ktorý bude multifunkčný, skladací alebo stohovateľný. Napríklad box na uloženie záhradníckeho náčinia môže dobre poslúžiť ako sedačka. Ak nemáte priestor na uloženie stoličiek, zvoľte skladacie stoličky, ktoré môžete zavesiť napríklad na stenu, kde môžu plniť aj dekoratívnu funkciu. Taktiež stolík môže byť skladací a pripevnený na zábradlie balkóna alebo terasy. Vonkajší nábytok by mal byť vyrobený z odolných materiálov. Medzi najobľúbenejšie v súčasnosti patrí exotické drevo a bezúdržbový hliník.
Obrázok: Vonkajší nábytok by mal byť vyrobený z odolných materiálov.
Ak sa chcete obklopiť zeleňou, pamätajte, že nemusí stáť len na podlahe či parapete. Využite závesné systémy na zábradlí terasy alebo si z palety vyrobte jednoduchý držiak, ktorý pripevníte na stenu. Do neho len stačí vložiť truhlíky s rastlinami. Elegantne a originálne vyzerajú aj závesné kvetináče, ktoré môžu visieť zo stropu.
Políčka so zeleninou či kvetinami môžete nahradiť vyvýšenými záhonmi, ktoré sa ľahšie obrábajú. Tento typ záhonov navyše môže slúžiť ako rozdelenie záhrady na odpočinkovú zónu a priestor pre záhradníčenie.
Pri radových domčekoch s malou záhradkou rovnako ako pri terase v bytovom dome budete riešiť otázku súkromia. Na terase aj na záhrade môžete využiť napríklad trelážové drevené mreže, ktoré sú priehľadné, a teda vás úplne neizolujú od okolitého sveta. Môžete k nim vysadiť popínavé rastliny a užívať si krásy zelenej steny. Napokon popínavé rastliny dokážu priestor vertikálne predĺžiť. Záhradu však neizolujte od okolitého prostredia úplne. Nechajte otvorenú aspoň jednu stranu, cez ktorú uvidíte napríklad do poľa či lesa. Kompletná izolácia záhrady môže priestor opticky zmenšiť.
Na terasách a balkónoch môžete využiť aj obľúbené záclony a závesy alebo bočné tienenie. Najlepšie farebné prevedenie je biele, ktoré priestor opticky zväčší a navyše umocňuje zážitok z relaxácie či odpočinku.
Aby ste sa vo svojom vonkajšom kráľovstve cítili úžasne, nezaobídete sa bez doplnkov, ktoré navodia pohodovú atmosféru. Dôležité je, samozrejme, osvetlenie. Siahnite po lampášikoch, ktoré môžu stáť na zemi, na stolíku alebo byť zavesené na šnúrke. Ak vám na záhradu či terasu svieti celý deň slnko, využijete solárne osvetlenie. Na zábradlie, ale aj na steny môžete natiahnuť romantické LED reťaze.
Obrázok: Optimálne riešenie pre zónu odpočinku so sedacími vakmi a jedálenskú zónu.
Pohodlnú relaxáciu si doprajte vďaka mäkučkým podsedákom stoličiek a lavíc. Ak to priestor dovoľuje, natiahnite si medzi steny závesnú hojdacia sieť alebo na zem položte sedací vak. Príjemný oddych a zároveň estetické ozvláštnenie dosiahnete vďaka závesnej hojdačke v tvare vajíčka. Na stolčeku alebo na zemi môžu stáť ozdobné kvetináče s rastlinami.