Vďaka pergole si môžete užívať grilovanie, aj keď vonku prší alebo záhradu spaľujú ostré lúče slnka. Pri výbere vhodného prístrešku sa treba riadiť celým radom dôležitých parametrov. Málokoho však napadne, že jedným z nich môže byť aj to, na akom grile a ako často budete chcieť grilovať. Podľa toho totiž budete voliť typ zastrešenia i materiál samotnej pergoly.
Grilovať môžete v podstate pod akoukoľvek pergolou. Typu pergoly je však nutné prispôsobiť typ grilu.
Ak máte otvorenú pergolu, môžete siahnuť po akomkoľvek type grilu. Avšak pri pergolách, ktoré nemajú klasické zastrešenie a suplujú ho napríklad popínavé rastliny, budete obmedzení počasím. Pri daždi si proste nezagrilujete.
Staviť môžete na otvorené pergoly s markízou. Markízu možno stiahnuť, takže môžete grilovať ako na grile na drevené uhlie, tak na griloch elektrických či plynových. Je však nutné počítať s tým, že vás markíza ochráni len pred miernym dažďom. Pri pergolách s baldachýnom záleží na tom, či je možné baldachýn stiahnuť, alebo nie. Pokiaľ sa ním pohybovať nedá, najlepším riešením je siahnuť po elektrickom alebo plynovom grile, kde je menšia pravdepodobnosť vzniku požiaru.
Najlepším riešením je bioklimatická pergola s posuvnými lamelami, vďaka ktorým môžete grilovať na akomkoľvek type grilu bez obmedzenia.
Ak máte uzavretú pergolu alebo zimnú záhradu, siahnite po griloch, ktoré nedymia. Ideálnym riešením bude pre vás elektrický alebo plynový gril.
Pod hliníkovými pergolami s naklápacími lamelami môžete grilovať na akomkoľvek type grilu. Vďaka nakloneniu lamiel môžete regulovať prietok vzduchu aj prienik slnečných lúčov. Strechu môžete mať úplne otvorenú v prípade, že sa rozhodnete grilovať na otvorenom ohnisku či grile na drevené uhlie. Pri nepriaznivom počasí môžete lamely úplne uzatvoriť a byť v suchu pod pevnou strechou, alebo ich naklopiť tak, aby spod pergoly unikal dym, no vy ste boli stále v príjemnom tieni. Pod uzavretou strechou môžete grilovať na plynovom alebo elektrickom grile. Výber vhodného pomocníka teda záleží len na vašich preferenciách.
Obrázok: Najväčšou výhodou bioklimatickej pergoly sú naklápacie lamely.
Ďalšou výhodou bioklimatickej pergoly je výrobný materiál. Hliník je nehorľavý, takže sa nemusíte obávať, že by kvôli rozfúkaným uhlíkom došlo napríklad k požiaru. Okrem toho je povrchová úprava hliníka natoľko odolná, že nehrdzavie a neobjavia sa na ňom ani stopy po žeravých uhlíkoch. Od mastnoty či iných nečistôt hliníkovú pergolu očistíte jednoducho vlhkou handričkou s kvapkou saponátu.
Vzhľadom k tomu, že môžete pod touto pergolou grilovať na akomkoľvek type grilu, neobmedzí vás ani výstraha pred nebezpečenstvom požiaru kvôli extrémnemu suchu a nedostatku zrážok. Gril na drevené uhlie jednoducho vymeníte za elektrický.
Väčšina gurmánov siahne predovšetkým po griloch na drevené uhlie. Dym totiž jedlu dodá tú pravú chuť a mriežka zasa nezameniteľný dizajn. A ako všetci vieme, je sa aj očami, preto by jedlo malo vyzerať neodolateľne. Unikajúci dym vás vďaka naklopeným lamelám nebude obťažovať.
Je možné na nich grilovať zdravo bez prepáleného tuku. Zároveň umožňujú reguláciu výkonu, vďaka čomu si mäsko a zeleninku pripravíte presne podľa svojich predstáv. Nevýhodou však je, že jedlo bude ochudobnené o typickú chuť dymu. Grilovanie na plynovom grile je dosť podobné vareniu na sporáku.
Vyžadujú prívod elektrickej energie a pri grilovaní neprodukujú dym. Rovnako ako plynové grily, aj elektrické väčšinou umožňujú reguláciu teploty, no jedlu nedodajú správnu chuť grilovania.
Obrázok: Grilovanie na otvorenom ohni dodá jedlu správnu chuť a vzhľad.
Aby pri grilovaní nedošlo k nehode, dodržujte niekoľko jednoduchých pravidiel:
Nenechajte sa pri grilovaní obmedzovať. Vďaka bioklimatickej pergole môžete siahnuť po akomkoľvek type grilu.