Moderné trendy v zastrešovaní terás. Ktorému typu dáte prednosť vy?

Máte pri dome terasu, na ktorej radi trávite voľné chvíle, ale len do tej doby, kým príde silný dážď, alebo vás dovnútra zaženú žeravé slnečné lúče? V tom prípade nie je nič jednoduchšie, než terasu zastrešiť. Na výber máte z niekoľkých materiálov, ktoré sa od seba odlišujú odolnosťou, priepustnosťou svetla a obstarávacími nákladmi. 

Prečo sa rozhodnúť pre zastrešenie terasy

Možno si hovoríte, že si na terase vystačíte s veľkým slnečníkom. Ten vás však neochráni pred dažďom ani snehom či inými rozmarmi počasia. Aké výhody zastrešením terasy získate? Zväčšíte si obytný priestor. Z terasy vás nevyženie nečakaný dážď ani silné slnečné lúče. Pohodlie terasy si v prípade kúpy infravykurovania budete môcť užívať aj počas zimných dní. Po skončení záhradníckej sezóny môžete pod zastrešenou terasou uskladniť kvety na prezimovanie, záhradný nábytok, gril alebo záhradnícke náradie. Môžete pod ňou nechať vysychať drevo do krbu.

Aké spôsoby zastrešenia existujú

Terasu môžete zastrešiť dvoma spôsobmi:

  • markízou - slúži skôr na tienenie, než k ochrane pred dažďom,
  • pergolou - poskytne vám azyl pred slnkom, dažďom, snehom a v prípade bočných stien aj pred vetrom. S ohľadom na odolnosť, životnosť a úžitkové vlastnosti je výhodnejšie sa rozhodnúť pre moderné pergolové zastrešenie terasy, ktoré je so zemou spojené stojkami.

Vďaka modernému zastrešeniu terasy si posedenie vonku užijete aj počas nepriaznivého počasia. 

Materiály pre zastrešenie

Pergoly sa spravidla stavajú z dreva alebo kovu (konkrétne hliníka, ktorý je nenáročný na údržbu). Na účely zastrešenia sa používajú rôzne materiály, ale vždy musí platiť, že pergolová konštrukcia musí mať vzhľadom na zastrešovací materiál adekvátnu nosnosť. To znamená, že krytinu musí uniesť.

Ktoré materiály sa pre zastrešenie používajú?

  • Polykarbonát - je obľúbený pre svoje tepelno-izolačné vlastnosti. Hoci je ľahký, prekvapí vás jeho odolnosť, pretože vydrží aj veľké krúpy. Dosky z tohto materiálu sa ľahko inštalujú a sú dostupné v rôznych profiloch a stupňoch priesvitnosti. Nevýhodou je menšia odolnosť proti poškriabaniu a pôsobeniu chemikálií.
  • Sklolaminát - patrí k lacnejším, ale efektívnym spôsobom zastrešenia. Vyrába sa z polyesterovej živice a sklených vlákien. Jeho prednosťou je vysoká odolnosť proti rozmarom počasia, pričom prepúšťa prirodzenejšie svetlo ako polykarbonát.
  • Tvrdené sklo - chráni posedenie pred dažďom a neobmedzuje priechod svetla. Jedná sa o luxusné, a zároveň finančne náročné riešenie, ktoré nemusí vyhovovať každému. Číra strešná krytina sa v sparných dňoch prehrieva, a preto je potrebné siahnuť po ďalšom prostriedku vhodnom na tienenie.
  • Tkaninové a fóliové plachty - ochránia vás predovšetkým pred slnkom, ale v prípade nepremokavej úpravy aj pred ľahším dažďom. Spravidla sa inštalujú do rôznych posuvných systémov, takže máte možnosť sedieť na zastrešenej i nezastrešenej terase.
  • Prírodniny - pre zastrešenie sa môžu použiť aj prírodné materiály, ako trstina alebo bambus, u ktorých je však nutné počítať s nedostatočnou ochranou proti dažďu.
  • Lamely - lamelové zastrešenie terasy je devízou predovšetkým hliníkových bioklimatických pergol. Vďaka možnosti naklápania si môžete regulovať priechod slnečných lúčov podľa svojich požiadaviek.

Hliníkové zastrešenie terasy a bioklimatickej pergoly

Bioklimatické pergoly patria medzi najnovšie trendy v zastrešovaní terás. Ich unikátnosť tkvie v systéme naklápacích lamiel, vďaka ktorým si môžete regulovať prúdenie vzduchu aj priepustnosť svetla. Lamely je rovnako možné úplne uzavrieť. Po uzatvorení vznikne kompaktné lamelové zastrešenie terasy, ktoré vás ochráni nielen pred dažďom, ale vďaka vysokej nosnosti (900N / m2) i pred snehovou nádielkou.

Uzavretá strecha vás ochráni pred dažďom i snehom.

Bioklimatické pergoly sa vyrábajú z hliníka, ktorý je úplne nenáročný na údržbu a pritom vysokoodolný. Vďaka bohatej ponuke farieb a dekorov konštrukciu ľahko prispôsobíte fasáde svojho domu. Ovládanie lamiel je vďaka zabudovanému elektrickému motoru jednoduché. Vystačíte si s diaľkovým ovládačom.

Pergola z hľadiska stavebného zákona

Pergola je spravidla drobná stavba, ktorá slúži ako pokračovanie pôvodnej stavby, čo znamená, že stojí pri dome alebo zastrešuje terasu. Môže byť aj samostatne stojacou stavbou uprostred záhrady. Podľa stavebného zákona nepotrebujete pre stavbu pergoly vybavovať stavebné povolenie.

Stavbu bežnej pergoly väčšinou stačí ohlásiť stavebnému úradu, musí však spĺňať nasledujúce podmienky:

  • nepresiahne plochu 25 m2,
  • nepresiahne výšku 5 m,
  • bude mať iba jedno nadzemné podlažie,
  • nejedná sa o stavbu na podnikateľský účel,
  • nebude disponovať obytnými miestnosťami, hygienickým zariadením a systémom na vykurovanie.
ZISTIŤ CENU

Nastavenie súkromia a cookies

Súhlasom so zdieľaním dát nám poskytnete informácie, ktoré potrebujeme na zlepšovanie, analýzu a marketing naprieč týmito webovými stránkami. Ďalej súhlasíte s odovzdaním údajov tretím stranám a mimo EÚ. Prehlasujeme, že Vami poskytnuté informácie sú zabezpečené proti zneužitiu.

Nastavenie súkromia a cookies

Súhlasom so zdieľaním dát nám poskytnete informácie, ktoré potrebujeme na zlepšovanie, analýzu a marketing naprieč týmito webovými stránkami. Ďalej súhlasíte s odovzdaním údajov tretím stranám a mimo EÚ. Prehlasujeme, že Vami poskytnuté informácie sú zabezpečené proti zneužitiu.

Dajte nám prosím vedieť, ktoré dáta nám a našim partnerom dovolíte spracovať.


Technické údaje

Trvalo zapnuté

Webové stránky potrebujú technické údaje na správne fungovanie. Bez týchto dát by nebolo možné napríklad vyhľadávať, prehrať video alebo dokončiť objednávku v e-shope.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.