Máte pri dome terasu, na ktorej radi trávite voľné chvíle, ale len do tej doby, kým príde silný dážď, alebo vás dovnútra zaženú žeravé slnečné lúče? V tom prípade nie je nič jednoduchšie, než terasu zastrešiť. Na výber máte z niekoľkých materiálov, ktoré sa od seba odlišujú odolnosťou, priepustnosťou svetla a obstarávacími nákladmi.
Možno si hovoríte, že si na terase vystačíte s veľkým slnečníkom. Ten vás však neochráni pred dažďom ani snehom či inými rozmarmi počasia. Aké výhody zastrešením terasy získate? Zväčšíte si obytný priestor. Z terasy vás nevyženie nečakaný dážď ani silné slnečné lúče. Pohodlie terasy si v prípade kúpy infravykurovania budete môcť užívať aj počas zimných dní. Po skončení záhradníckej sezóny môžete pod zastrešenou terasou uskladniť kvety na prezimovanie, záhradný nábytok, gril alebo záhradnícke náradie. Môžete pod ňou nechať vysychať drevo do krbu.
Vďaka modernému zastrešeniu terasy si posedenie vonku užijete aj počas nepriaznivého počasia.
Pergoly sa spravidla stavajú z dreva alebo kovu (konkrétne hliníka, ktorý je nenáročný na údržbu). Na účely zastrešenia sa používajú rôzne materiály, ale vždy musí platiť, že pergolová konštrukcia musí mať vzhľadom na zastrešovací materiál adekvátnu nosnosť. To znamená, že krytinu musí uniesť.
Bioklimatické pergoly patria medzi najnovšie trendy v zastrešovaní terás. Ich unikátnosť tkvie v systéme naklápacích lamiel, vďaka ktorým si môžete regulovať prúdenie vzduchu aj priepustnosť svetla. Lamely je rovnako možné úplne uzavrieť. Po uzatvorení vznikne kompaktné lamelové zastrešenie terasy, ktoré vás ochráni nielen pred dažďom, ale vďaka vysokej nosnosti (900N / m2) i pred snehovou nádielkou.
Uzavretá strecha vás ochráni pred dažďom i snehom.
Bioklimatické pergoly sa vyrábajú z hliníka, ktorý je úplne nenáročný na údržbu a pritom vysokoodolný. Vďaka bohatej ponuke farieb a dekorov konštrukciu ľahko prispôsobíte fasáde svojho domu. Ovládanie lamiel je vďaka zabudovanému elektrickému motoru jednoduché. Vystačíte si s diaľkovým ovládačom.
Pergola je spravidla drobná stavba, ktorá slúži ako pokračovanie pôvodnej stavby, čo znamená, že stojí pri dome alebo zastrešuje terasu. Môže byť aj samostatne stojacou stavbou uprostred záhrady. Podľa stavebného zákona nepotrebujete pre stavbu pergoly vybavovať stavebné povolenie.
Stavbu bežnej pergoly väčšinou stačí ohlásiť stavebnému úradu, musí však spĺňať nasledujúce podmienky: