Stromy sú úžasným krajinotvorným prvkom. Niektoré sa vysádzajú kvôli potešeniu oka, iné prinášajú aj zdravé plody. Najdiskutovanejšou otázkou je, kedy stromy a okrasné dreviny vysádzať. Je lepšia jar alebo jeseň?
Najlepší čas na výsadbu ihličnatých a listnatých stromov sa odvíja od koreňov, druhu dreviny a tiež od odolnosti voči zime. Pri stromoch hrá dôležitú úlohu to, či majú obnažené korene, sú teda voľnokorenné, alebo majú koreňový bal. Musí sa brať do úvahy, či sa jedná o ihličnatý alebo listnatý strom.
Pri výbere stromu zvážte jeho veľkosť a opadavosť. Široká koruna môže v lete chrániť záhradnú pergolu pred slnkom a dom pred prehrievaním. Po opadaní nechá zimné slnko prirodzene prehrievať dom. Opadavé stromy by nemali byť v blízkosti bazénov a jazierok, pretože ich listy či kvety znečisťujú vodnú plochu.
K výsadbe stromov môžete pristúpiť na jeseň, ale aj na jar. Jar je optimálnou dobou na sadenie teplomilných ovocných stromov či chúlostivejších ihličnanov.
Stromy s obnaženými koreňmi je možné vysádzať až do marca. Počas októbra a novembra ich nechajte uložené v chladnej pivnici alebo sklade. Ide najmä o skoré ruže, listnaté kríky, živé ploty a malé stromy.
Stromy, ktoré majú koreňový bal, je možné sadiť až do začiatku mája. Ich jemné korene totiž dobre pučia. V prípade, že si zaobstaráte stromy a ruže v nádobách, je ich sadba prijateľná až do konca leta. Je však potrebné dodržiavať dostatočné zalievanie.
V októbri a novembri je najvhodnejšie sadiť voľnokorenné stromy, ktoré majú čas do jari dobre zakoreniť. Väčšia miera vlahy im v novom mieste umožňuje lepšie zakorenenie.
Jesenná výsadba nemusí byť vhodná pre všetky druhy ovocných stromov. Napríklad teplomilné broskyne, marhule, ale aj orechy sa odporúča sadiť na začiatku jari.
Ihličnany môžete bez obáv začať vysádzať už koncom augusta a začiatkom septembra. Aká pôda je pre ihličnany najlepšia? Rozhodne tá, ktorá je humózna a nie je trvalo zamokrená. V tejto dobe môžete sadiť:
Na jar si nechajte ihličnany, ktoré sú chúlostivejšie na mráz. Jedná sa o cyprušteky, cédre a dáždnikovce. V priebehu októbra môžete na ihličnany nadviazať sadením okrasných stromov a kríkov. Pokiaľ nie je pôda zamrznutá, je možné ich sadenie až do Vianoc. Pri ihličnanoch by ste s výsadbou nemali otáľať, pretože by do nástupu zimy mali aspoň trochu zakoreniť. Preto si pamätajte, že sa vysádzajú do konca októbra.
Obrázok: Ihličnany sa vysádzajú do konca októbra.
Ako ďaleko od seba vysádzať ihličnany?
Jeseň je vhodná na sadenie okrasných stromov, ale aj kríkov, medzi ktoré patria maliny, černice, egreše alebo ríbezle. Zasadiť môžete aj rododendron alebo magnólie. Dreviny nezabudnite na jeseň dostatočne zalievať.
Ako vysádzať ihličnany a listnaté stromy? Dôležitá je správna hĺbka jamy a spôsob zasypania hlinou.
Správne vykopanie jamy je umenie. Ovplyvňuje totiž rýchlosť rastu stromu po jeho vysadení. Odporúča sa, aby bola jama 3-krát širšia ako koreňový bal a mala by mať tvar taniera. Vďaka tomu podporíte dobrý rast a vývoj koreňov, ktoré rastú smerom von. Hĺbka jamy by mala byť o niečo plytšia ako samotný koreňový bal. Hlboké sadenie stromov sa neodporúča, pretože to znižuje prísun kyslíka ku koreňom.
Strom chyťte za koreňový bal a postave do jamy tak, aby stál rovno. Pozrite sa, kde je koreňový krčok. Ide o časť, kde sa na konci kmeňa začínajú vetviť korene. Koreňový krčok by mal byť na úrovni zeminy. Jamu zasypávajte po častiach. Každú časť zeminy dobre polejte vodou. Nebudú tak vznikať vzduchové vrecká, v ktorých by korene vysychali. Zhruba 1/3 hornej vrstvy zeminy neudupávajte, ale nechajte ju kyprú.
Novému stromu doprajte dostatok zálievky. Vytvorte okolo neho 2-4 cm vrstvu mulča, ktorá pokryje celú plochu výsadby. Jej vzdialenosť od kmeňa by mala byť 6 cm. Predídete tak problémom s hubovými chorobami a hmyzom. Vďaka mulču obmedzíte výskyt buriny a udržíte pôdnu vlhkosť.
Obrázok: Jama by nemala byť príliš hlboká.
Aby ste si mohli každý rok užívať sladké plody ovocných stromov, je potrebné sa o ne náležite starať. Každé ročné obdobie so sebou nesie určité špecifiká.
Okrasné stromy a kríky síce neprinášajú plody, no vnášajú do záhrady kus estetiky, z ktorej sa môžete tešiť aj celoročne. Záleží, pre aký druh sa rozhodnete.
Vylepšite svoju záhradu krásnym krajinotvorným prvkom, ktorý poteší vaše zmysly.