Február je mesiacom, ktorý pomaly preklápa zimu na jar. Na začiatku je ešte obvykle plný snehu, no ku koncu sa už o slovo hlásia prvé jarné lúče. Preto sa môžete smelo pustiť do predpestovania zeleniny či kvetín, ale aj do údržby záhrady. Čomu sa vo februári venovať?
Ak si chcete na leto zaistiť bohatú úrodu zeleniny, alebo si skoro na jar pochutnávať na čerstvých plodinách, začnite sadiť semienka už vo februári. Na predpestovanie je vhodný nielen okenný parapet, ale aj zimná záhrada, skleník alebo parenisko.
Zasadiť môžete semienka:
Okrem zeleniny sa môžete pustiť do predpestovania okrasných kvetov, ako sú:
Ako na úspešné predpestovanie? Semienka potrebujú vhodný substrát, ktorý sa v záhradníctve predáva v už hotovej forme. Siahnuť môžete aj po zemine z krtincov, ktorá je prevzdušnená, čo sadeničky milujú. Zasadené semienka by mali mať dostatok svetla a vlahy z rosenia. Oplatí sa ich prikryť miskou, vznikne tak optimálna mikroklíma.
Pre rýchlejšie vyklíčenie je vhodné semienka namočiť. Každý druh si však žiada inú dobu máčania. Napríklad šalát potrebuje na prebudenie zhruba 4 hodiny, papriky a paradajky 48 hodín. Pamätajte, že teplomilné rastliny, medzi ktoré patria paradajky, by sa mali namáčať vo vode s teplotou okolo 16 °C. Pred sadením semená jemne osušte.
Vedeli ste, že odolnejšie semená môžete zasadiť rovno do pôdy? Pred sadením je vhodné zeminu zahriať buď pomocou fóliových, alebo sklenených poklopov. So zvýšením teploty zeminy pomôže prehnojenie kompostom. Do takto pripraveného pareniska môžete zasadiť reďkovky, skorú karotku či petržlen a mrkvu.
Akonáhle sa začne topiť sneh a teploty stúpnu, môžete niekoľko základných úkonov vykonať aj vonku na záhrade. Pozornosť venujte drevinám, príprave záhonov, ale aj kompostu a trávniku.
Keď sa roztopí sneh, je ideálny čas na založenie trávnika. Terén porýľujte a vyberte z neho kamene, zvyšky koreňov a buriny. Nezabudnite rozbiť hrudy, pridať môžete aj rašelinu. Vo výsledku by pripravená zemina mala byť jemná, priepustná a jemne prehnojená. Ak už trávnik máte, pokúste sa naň v mrazivých dňoch nešliapať. Rašiace steblá by sa mohli polámať a jednotlivé rastliny uhynúť. Výsledkom by bol trávnik s holými miestami.
Obrázok: Kompost dodá trávniku živiny.
Ak máte založený kompost, je najlepší čas prevzdušniť ho a prehádzať. Spodnú časť by mala tvoriť hrubá vrstva, na ktorej bude ležať dozretý kompost. Ten prikryte tenšou vrstvou hrubého materiálu. Ak je kompost vyzretý, môžete ním smelo pohnojiť záhony, ktoré máte pripravené na výsadbu zemiakov, hlúbovej a plodovej zeleniny. Nedávajte ho však na miesta, v ktorých chcete pestovať šalát, listovú, cibuľovú a koreňovú zeleninu.
Po odznení mrazov sa môžete pustiť do prípravy záhonov na výsadbu kvetín a zeleniny. Záhony prekyprite a zhruba po 3 týždňoch vyberte korene a zvyšky rastlín. Nezabudnite rozbiť hrudy. Zeminu obohaťte o živiny pomocou kompostu či hnojív, ktoré môžete rozptýliť aj na topiaci sa sneh, vďaka ktorému lepšie preniknú do pôdy. Do takto pripravených záhonov bude na konci marca a počas apríla radosť sadiť rastliny.
Február je vhodný na prerezávanie stromov a kríkov. Pristúpte však k nemu až v okamihu, keď povolia mrazy. Ideálna je teplota pohybujúca sa okolo 5 °C. Vo februári prerežte ríbezle, jablone, hrušky, okrasné kríky a vínnu révu. Neprerezávajte kôstkoviny. Pod ovocnými stromami pohrabte zbytky lístia a odstráňte vyschnutú trávu a burinu. Ak sa chystáte sadiť stromy, práve teraz je najvhodnejší čas na vyhĺbenie jám. Počas teplejších dní bez mrazu môžete kmene a hrubé vetvy stromov opláchnuť postrekom, vďaka ktorému sa zbavíte lariev zimujúcich vo zvrásnenej kôre.
Začiatok roka je skvelou dobou na plánovanie záhradného zázemia. V tejto dobe majú záhradní architekti, záhradníci aj dodávatelia pergol menej práce ako v lete, a tak budú mať viac času venovať sa vášmu projektu. Ak chcete záhradu či terasu tento rok doplniť o pergolu, je vhodné začať s jej plánovaním najneskôr vo februári. Dodacie doby totiž môžu byť dlhšie a vy tak budete mať istotu, že si jarnú sezónu začnete užívať hneď od začiatku.
Obrázok: Pustite sa do prípravy záhradného zázemia.
Pri plánovaní terasy si rozmyslite, na ktorú svetovú stranu bude orientovaná s ohľadom na čo najlepšiu prístupnosť z obytnej časti domu. Rozhodnite sa aj pre materiál podlahy. Na výber máte drevoplast, ktorý je prakticky bezúdržbový a sľubuje dlhú životnosť. Drevené podlahy vyzerajú krásne, ale vyžadujú si náročnú údržbu. Vonkajšie dlaždice sú v ponuke v najrôznejších farbách a vzoroch, dobre vedú teplo a môžu mať protišmykovú úpravu.
Aby ste maximálne využili potenciál terasy, je vhodné ju zastrešiť pergolou. Medzi najobľúbenejšie patria bioklimatické pergoly z hliníka, ktoré sú bezúdržbové a konštrukcia je v predaji v širokej farebnej škále vzorkovníka RAL. Nechýba ani ponuka drevených dekorov. Výhodou bioklimatickej pergoly sú naklápacie lamely, vďaka ktorým môže mať pergola otvorenú alebo uzavretú strechu. Dodacia doba konštrukcie môže byť dlhšia, preto sa oplatí spraviť objednávku ešte pred začiatkom jari.
Terasu s pergolou by ste mali vybaviť vhodným nábytkom. Ak budete stolovať prevažne vonku, nemal by vám chýbať jedálenský stôl so stoličkami. V prípade, že bude terasa vonkajšou obývačkou, zvoľte pohodlnú sedaciu súpravu, kreslá, hojdačky alebo lehátka.
Február je optimálnym mesiacom nielen na prípravu záhrady, ale aj na plánovanie záhradného zázemia, ktoré vám prinesie príjemné chvíle pohody strávené na vašej udržiavanej záhrade.