Aký typ rolety je pre vás ten správny?

Interiérové ​​rolety

 

Rolety vás chránia pred pohľadmi susedov, slnečným žiarením a v prípade vonkajších roliet aj pred prehrievaním priestorov či naopak únikom tepla. V prvom rade si preto premyslite, ktorá z týchto funkcií je pre vás tá najdôležitejšia. Nižšie sa potom dočítate, aký typ rolety vyrieši váš problém.

 

Sťahovacie rolety

 

V interiéroch najčastejšie narazíte na klasické látkové rolety, ktoré sa pomocou jednoduchého mechanizmu vyťahujú a rolujú do boxu umiestneného nad oknom. Toto navíjanie sa robí najčastejšie pomocou šnúrky či retiazky, ale existujú aj rôzne sofistikovanejšie alebo automatizované systémy.

 

Použité textílie môžu byť úplne priehľadné aj zatemňovacie. Priehľadná interiérová roleta je skôr dekoráciou s miernou reguláciou priameho žiarenia. Zatemňovaciu roletu oceníte najmä v prípade, že vám do bytu svieti vonkajšie osvetlenie. Ide teda skôr o roletu na noc, cez deň je dôležitý dostatok prirodzeného svetla. Pre úplné zatienenie je potrebné roletu umiestniť do bočných vodiacich líšt.

 

Pomerne novým trendom sú rolety Twintex, niekedy tiež označované ako rolety "deň a noc" či rolety "zebra". Ide takisto o látkovú sťahovaciu roletu, ale s tým rozdielom, že využíva dva prekrývajúce sa kusy látky. Textil tejto rolety strieda vodorovné priesvitné a nepriesvitné pruhy. Vy tak môžete podľa miery ich prekrytia jednoducho regulovať prenikanie vonkajšieho svetla.

 

Skladacie rolety

Okrem klasického sťahovacieho mechanizmu existujú aj tzv. rolety plisé. Ide o skladanú roletu, ktorú môžete v drážke sťahovať zhora nadol aj zdola nahor. Vďaka tejto variabilite sú vhodné na strešné okná. Skvele vám poslúžia aj v prípade vysokých okien - napríklad v kanceláriách či pracovniach, kde si môžete slnečný svit do interiéru vpúšťať cez hornú časť okna a zachovať si tak súkromie.

Ďalším typom skladanej rolety sú tzv. rímske rolety. Pri nich sú jednotlivé skladané pruhy širšie, a teda i celková konštrukcia je pevnejšia. Hodia sa preto najmä na veľké francúzske okná, kde pôsobia veľmi elegantne.

Římská roleta

Rímske rolety v interiéroch pôsobia veľmi elegantne a útulne.

Dizajnové rolety

Milovníci dizajnu ocenia aj ďalšie, menej časté typy interiérových roliet, napríklad japonské. Ide v podstate o látkové panely upevnené na hornú časť steny. Tieto rolety sa nedajú nijako vyťahovať, iba posúvať zo strany na stranu. Ich funkčnosť je teda významne obmedzená, avšak sú obľúbené v prípade extravagantne riešených priestorov.

Ak máte v obľube prírodné materiály, skúste bambusové rolety. Tie sa výborne hodia najmä do zimných záhrad, či na zatienenie balkónov a terás, kde krásne ladia s kvetmi. Z dôvodu pomerne nízkej funkčnosti a náročnej manipulácie sa naopak príliš nehodia do obytných miestností.

Výhodou interiérových roliet je teda skutočne široká ponuka najrôznejších dizajnov a materiálov. Pri výbere dbajte na kvalitu textílie i mechanizmu sťahovania. Látka všetkých roliet by mala byť snímateľná, aby ste ju mohli jednoducho vyčistiť.

Vonkajšie rolety

Nespornou výhodou vonkajších roliet v porovnaní s vnútornými je možnosť regulácie teploty v interiéri. Túto funkciu vám vnútorné rolety neposkytnú ani v prípade špeciálnej povrchovej úpravy - akonáhle sa totiž vonkajšie teplo dostane cez okennú tabuľu, ohreje priestor bez ohľadu na interiérové ​​tienenie.

Vonkajšie rolety sa rovnako ako interiérové ​​líšia typom materiálu, spôsobom ovládania a štýlom ukotvenia v stene. Pri výbere dizajnu dbajte, aby vám roleta ladila s fasádou. Pre maximálne pohodlie si môžete zaobstarať rolety s diaľkovým ovládaním.

Rolety vás ochrání i před mrazem

Vonkajšie rolety vás ochránia aj pred mrazom a vy tak nemusíte zbytočne kúriť.

Predokenné rolety

Hliníkové či plastové lamely vonkajších roliet úplne zatemnia priestor, odhlučnia interiér a poslúžia aj ako ochrana pred zlodejmi. Navyše medzi roletou a okennou tabuľou vytvoria vzduchový vak, ktorý má skvelé termoregulačné schopnosti.

Na druhej strane však tieto rolety pri úplnom zatiahnutí obmedzujú prúdenie vzduchu, čo je počas horúceho leta určite nežiaduce.

Rolety screen

Najmodernejším systémom vonkajšieho tienenia sú screenové rolety. Tie sú vyrobené zo špeciálnej perforovanej textílie, vďaka čomu umožňujú vetranie aj pohľad von - ale nie dovnútra.

Táto roleta vás ochráni pred priamym slnečným žiarením i ďalšími vplyvmi počasia, ako sú silný vietor či dážď. Sreenová roleta funguje aj ako sieť proti hmyzu. Vďaka eliminácii priameho slnečného žiarenia znižuje pocitovú teplotu a chráni vás pred nebezpečným UV žiarením.

Screenové rolety sa najčastejšie využívajú k bočnému tienenie terás, pergol či zimných záhrad. Rovnako dobre vám poslúžia aj na zatienenie obývačky či kuchyne. Do spální naopak voľte radšej zatemňujúce typy roliet.

Screenová roleta je ideálním řešením pro boční stínění teras.

Screenová roleta je ideálnym riešením pre bočné tienenie terás, pergol či zimných záhrad. Zdroj: alaris.cz

 

Prečítajte si aj naše ďalšie zaujímavé články:

ZISTIŤ CENU

Nastavenie súkromia a cookies

Súhlasom so zdieľaním dát nám poskytnete informácie, ktoré potrebujeme na zlepšovanie, analýzu a marketing naprieč týmito webovými stránkami. Ďalej súhlasíte s odovzdaním údajov tretím stranám a mimo EÚ. Prehlasujeme, že Vami poskytnuté informácie sú zabezpečené proti zneužitiu.

Nastavenie súkromia a cookies

Súhlasom so zdieľaním dát nám poskytnete informácie, ktoré potrebujeme na zlepšovanie, analýzu a marketing naprieč týmito webovými stránkami. Ďalej súhlasíte s odovzdaním údajov tretím stranám a mimo EÚ. Prehlasujeme, že Vami poskytnuté informácie sú zabezpečené proti zneužitiu.

Dajte nám prosím vedieť, ktoré dáta nám a našim partnerom dovolíte spracovať.


Technické údaje

Trvalo zapnuté

Webové stránky potrebujú technické údaje na správne fungovanie. Bez týchto dát by nebolo možné napríklad vyhľadávať, prehrať video alebo dokončiť objednávku v e-shope.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.