Grilovačky sú obľúbenou letnou aktivitou plnou dobrého jedla a pitia, zábavy s rodinou či priateľmi a posedení na čerstvom vzduchu. Ak ste však na grilovačke v úlohe hostiteľa, častokrát sa vás tieto príjemné činnosti vôbec netýkajú. Neustále pendlujete medzi kuchyňou a hosťami, venujete sa príprave jedla, dopĺňate nápoje a odnášate riady. Po dlhom kulinárskom maratóne nakoniec unavene padnete na stoličku a namiesto konverzácie s blízkymi sa už tešíte, že sa konečne natiahnete. Čo tak užiť si budúce grilovanie rovnako ako vaši hostia?
Hoci sa hovorí, že spontánne akcie sú tie najlepšie, snažte sa pripraviť si grilovanie dopredu. Mäso si vždy vopred napácujte, aby bolo rýchlo hotové a zároveň krehké a šťavnaté. Hoci sa vám bude zdať, že je to zbytočné, pripravte si pred príchodom hostí aj zeleninu či syry na gril, prílohy alebo napríklad jednohubky. Možno si hovoríte, že sa jedná o rýchlovky, ktoré vám nezaberú veľa času, ušetrené chvíle však môžete stráviť so svojimi blízkymi.
Vopred si tiež premyslite využívanie riadu a jeho pravidelnú výmenu. Máte dostatok tanierov, príborov, pohárov a ďalších súprav, aby ste nemuseli počas grilovania odbiehať kvôli umývaniu riadu? Máte umývačku riadu alebo vás po grilovačke bude čakať niekoľkohodinové umývanie? Čakáte len zopár ľudí alebo sa chystáte na veľkú party? Všetky tieto otázky by vás mali doviesť k základnej úvahe, či zvoliť klasické riady, prípadne plastové či jednorazové.
Dopredu si pripravte aj posedenie. Majte po ruke napr. deky, repelenty, opaľovací krém, uteráky k bazénu či popolník. Hostia často vznášajú prosby postupne, čo môže spôsobiť vaše neustále odbiehanie a pátranie po najrôznejších veciach.
Mnoho času vám ušetrí aj kvalitne a správne vybraný zahradný gril. Ponuka grilov je naozaj široká, preto je potrebné si ujasniť, aký typ a funkcie si predstavujete. Všeobecne by ste mali voliť dostatočne stabilný gril, aby ho napr. nezhodil vietor, s nerezovým alebo liatinovým roštom s maximálnou plochou, aby sa teplo rovnomerne rozvádzalo do celého priestoru. Nemalo by chýbať veko s držadlami a úchytmi, ktoré nevedú teplo, teplomer a ľahko ovládateľná ventilácia. Vyberať môžete z plynových a elektrických grilov alebo grilov na drevené uhlie. Každý typ má samozrejme svoje pre a proti.
Grily na drevené uhlie sú nestarnúcou klasikou, ktorá vám umožní vychutnať si grilované dobroty s nezameniteľnou chuťou a vôňou ohňa. Veľkou nevýhodou je zdĺhavejšia príprava a nutnosť grilovaniu skutočne rozumieť. Ak sa na to necítite, no napriek tomu si chcete dopriať chuť mäsa grilovaného na drevenom uhlí, odporúčame gril Big Green Egg, s ktorým je zapálenie a príprava jedla porovnateľne jednoduchá ako pri plynových griloch.
Plynové grily rozpálite jednoduchým otočením gombíka, teda nemusíte na nič čakať a báť sa, že sa vám mäso vysuší. Nemôžete však od nich očakávať zaujímavú chuť, ktorú pokrmom dodáva drevené uhlie. Ak by ste chceli mäso údiť, tomuto typu sa skôr vyhnite.
Ďalšou alternatívou je elektrický gril, ktorý je jednoznačne najzdravším a najjednoduchším variantom, avšak opäť nemožno čakať nejakú špeciálnu chuť odlišnú od bežného domáceho varenia.
Bojíte sa, že je gril na drevené uhlie príliš náročný, no napriek tomu nechcete prísť o typickú chuť grilovaných pochúťok? Vyskúšajte gril Big Green Egg, s ktorým je príprava jedla veľmi jednoduchá. Zdroj: Sunsystem.cz
Odbiehaniu ku grilu sa samozrejme úplne nevyhnete, no ak je v rozumnej vzdialenosti, môžete sa venovať takmer plnohodnotnej konverzácii a zábave s rodinou či priateľmi. Problém skôr nastáva, ak musíte neustále pendlovať medzi domom a vonkajším posedením. Ako takúto situáciu vyriešiť?
Elegantným a praktickým riešením je vonkajšia kuchyňa, ktorá vám ponúkne úložný priestor aj pracovnú plochu. Záhradnú kuchyňu si môžete samozrejme nechať postaviť na mieru, alebo ju stavať postupne podľa vlastných finančných možností. V každom prípade by ste ju mali ideálne umiestniť pod pergolu či iné zastrešenie, ktoré ochráni jednotlivé spotrebiče aj kuchynskú linku pred nepriaznivým počasím a predĺži im životnosť.
Vonkajšia kuchyňa pod pergolou by mala byť vždy vybavená rozvodmi vody a energií, pričom je dôležité myslieť na odolnosť a mrazuvzdornosť všetkého materiálu. Okrem pracovnej dosky, drezu, grilu a stola so stoličkami by ste nemali zabúdať ani na poriadne osvetlenie. Predsa len, zábava na grilovačkách trvá aj do neskorých nočných hodín. Na elektrické zásuvky nezabudnite nasadiť bezpečnostné krytky.
Záhradná kuchyňa pod pergolou vám umožní dorábať pokrmy priamo pred hosťami, mať stále po ruke všetok potrebný riad a kuchynské náčinie a ponúkne vám aj dostatok úložného a odkladacieho priestoru. Jedálenský stôl tak zostane príjemne priestranný bez toho, aby sa na ňom hromadili všetky taniere a misky. Pohostenie hostí bude jednoduché a rýchle a vám zostane dostatok času na konverzáciu a relax.
Grilovanie pod pergolou má však svoje pravidlá, ktoré by ste mali dodržiavať. Na vonkajšiu kuchyňu a gril by nemali dopadať ostré slnečné lúče, preto by ste pergolu s grilom mali umiestniť do tieňa. Ideálna je severná strana domu, ktorá zaručuje celodenný tieň. Rovnako dôležité je závetrie, ktoré obmedzí obťažujúci dym, či už pre vás a vašich hostí, alebo pre vašich susedov.
Ak sa nechcete pri grilovaní ničím obmedzovať, vyberte si hliníkovú bioklimatickú pergolu s regulovateľnou ventiláciou. Tá vám umožní nielen ľahké odvádzanie dymu, ale v hliníkovom profile môžete tiež veľmi ľahko viesť elektrické káble. Zvážiť by ste mali aj postranné posuvné zasklenie a tienenie, ktoré vám pri grilovaní pomôže odolávať nepriaznivým poveternostným podmienkam. Tie rozhodne nepodceňujte, obzvlášť kvôli riziku požiaru.
Do pevne zasklených a inak uzavretých pergol, do drevených altánkov a baldachýnových pergol odporúčame voliť skôr elektrické, prípadne plynové grily.
Hliníková bioklimatická pergola s regulovateľnou ventiláciou vám pomôže jednoducho odvádzať dym z grilu. Zdroj: Alaris.cz