Hliníkové slnolamy dokážu zabrániť prehrievaniu interiéru, a zároveň prepúšťajú len toľko svetla, koľko je potrebné. Majú nielen praktickú, ale aj dizajnovú funkciu. Fasáde totiž prepožičajú neobyčajný vzhľad. Hľadáte elegantné riešenie, ako zabrániť prehrievaniu vášho domova? Skúste slnolamy.
Obrázok: Slnolamy pre verejné budovy aj rodinné domy.
Slnolamy patria medzi tieniacu techniku, ktorá je známa už roky. Až v poslednej dobe však začína naberať na popularite. Zatiaľ čo predtým ste slnolamy mohli vidieť predovšetkým na fasádach verejných budov, dnes sa s nimi stretnete aj na rodinných domoch. Sú praktickým a zároveň estetickým doplnkom, ktorý dodáva stavbe na architektonickom výraze.
Slnolamy sú fasádnou tieniacou konštrukciou, ktorá zabraňuje prieniku slnečného žiarenia do presklených plôch v závislosti na polohe slnka. V prípade horizontálnych slnolamov sa ich funkcia odvíja od postavenia slnka na horizonte. V letných mesiacoch, kedy je slnko na horizonte na najvyššom bode, dokážu slnolamy zachytiť jeho žiarenie a do okna prepustiť len svetlo bez tepelnej zložky. Interiér sa teda neprehrieva. V zimnom období, kedy je slnko na horizonte nízko, sa svetlo aj teplo do interiéru dostane, čo prispieva k tepelným ziskom. Vďaka slnolamom v lete neutrácate za prevádzku klimatizácie a v zime sa zase vyhnete zbytočnému vykurovaniu.
Hlavným poslaním slnolamov je regulácia prísunu priameho slnečného svetla do miestnosti a zabránenie jej nadmernému prehrievaniu. Tmy sa však obávať nemusíte. Do miestnosti totiž svetlo preniká v dostatočnej miere. Vďaka tomuto typu vonkajšieho tienenia dochádza k zlepšeniu svetelného komfortu vo vnútri miestnosti. Nedochádza k oslneniu a nie je ani eliminovaný výhľad do exteriéru, ako napríklad pri vonkajších žalúziách.
Obrázok: So slnolamami ušetríte za vykurovanie aj klimatizáciu.
Na výrobu sa najčastejšie používa hliník v eloxovanom prevedení. Vďaka eloxovaniu sa zvyšuje oteruvzdornosť aj ohňovzdornosť materiálu. Eloxované diely sú odolnejšie proti korózii a pýšia sa vyššou tvrdosťou. Z hľadiska farebného prevedenia je možné si vybrať z celej RAL škály. Ľahko tak zladíte farebnosť slnolamov s farbou fasády.
Z hľadiska prevedenia sa môžete stretnúť s 3 typmi slnolamov. Záleží teda len na vašich preferenciách a prianiach.
Horizontálne, vertikálne aj vodorovné slnolamy sú dostupné ako v pevnom, tak v pohyblivom prevedení. V prípade pohyblivého prevedenia si môžete vybrať z niekoľkých uhlov sklonu lamiel. Pohyb je zaistený pomocou motora.
Obrázok: Pohyblivé prevedenie vám dáva slobodu v regulácii svetla.
Slnolamy je možné prispôsobiť na mieru vašim požiadavkám. Vďaka tomu môžete zabrániť prenikaniu slnka do interiéru v konkrétnej hodine. V tomto prípade je však dôležitá znalosť presného umiestnenia domu a presná orientácia presklenej plochy voči svetovým stranám. Všeobecne sa slnolamy odporúča umiestniť predovšetkým na južnú stranu, najmenej na severnú. Na severnej strane pôsobia slnolamy predovšetkým ako dotvorenie vzhľadu budovy a dekorácia.
Slnolamy si nájdu uplatnenie na každej budove, kde sa do okien či presklených stien opiera ostré slnko. Často sa s nimi stretnete na priemyselných či kancelárskych budovách. V poslednej dobe sa však slnolamy stávajú súčasťou rodinných domov, ktoré disponujú oknami atypických tvarov či presklenými stenami. V prípade rodinných domov je potrebné postupovať v súlade s architektonickým návrhom. Je totiž dôležité, aby všetky prvky budovy spolu ladili.
Slnolamy patria k výrazným dizajnovým prvkom a sú tiež jedným z mála prvkov, ktoré dokážu nielen ochrániť budovu pred prehrievaním, ale dodajú jej aj nezabudnuteľný vzhľad. Preto je dôležité ich návrh nepodceniť.
Prečo sa vám kúpa slnolamov oplatí?
So slnolamami šetríte energiu za vykurovanie či klimatizáciu, a zároveň dodáte budove originálny vzhľad.